درمان فوری درد کلیه هنگام راه رفتن بر اثر ضربه به کلیه چپ و راست

کلیه1

کلیه‌ها دو اندام در بدن ما هستند که وظیفه اصلی آن‌ها حذف مواد زائد و مایع اضافی از بدن و تولید هورمون‌هایی است که فشار خون، تولید گلبول قرمز، تنظیم اسید و تأثیر آن بر روی کلسیم، سدیم، پتاسیم و متابولیسم الکترولیت را کنترل می‌کنند.

کلیه‌ها اندام‌های لوبیا شکلی (حدود cm11 ×cm۷ ×cm۳) هستند که در مقابل عضلات پشت در ناحیه شکمی قرار دارند. آن‌ها در طرف چپ و راست بدن رو به روی یکدیگر قرار دارند؛ البته کلیه راست کمی پایین‌تر از کلیه چپ قرارگرفته تا با اندازه کبد مطابقت پیدا کند. وقتی کلیه تولید ادرار می‌کند مواد زائد و مایع اضافی از بدن دفع می‌شود. علاوه بر این، کلیه‌ها نقش مهمی در تنظیم نمک بدن، پتاسیم و اسید دارند. همچنین کلیه‌ها هورمون‌هایی تولید می‌کنند که باعث تولید گلبول‌های قرمز می‌شوند که به تنظیم فشار خون و کنترل متابولیسم کلسیم و الکترولیت در بدن کمک می‌کنند.

اما گاهی اوقات درد در ناحیه کلیه نشانه‌ای از درست عمل نکردن این عضو حیاتی بدن می‌باشد. با تشخیص و درمان زود هنگام می‌توان از بروز مشکلات جدی در ناحیه کلیه جلوگیری کرد.

از آنجا که کلیه‌های شما در قسمت پشت کمر و زیر قفسه سینه شما قرار دارند، خیلی سخت است که تشخیص بدهیم که آیا این درد در آن ناحیه از کمر و یا کلیه شما به وجود آمده است. علائم به شما کمک می‌کند که بفهمید که منبع درد چیست. محل، نوع و شدت درد چیزهایی هستند که با توجه به آنها می‌توان فهمید مشکل پیش آمده از کلیه‌ها و یا کمر شما ناشی شده است.

درد کلیه در ناحیه پهلوها احساس می‌شود که در هر دو طرف ستون فقرات بین ناحیه کفل و زیر قفسه سینه قرار دارد. معمولا درد در یک طرف بدن شما اتفاق می‌افتد، اما گاهی در هر دو طرف بدن نیز رخ می‌دهد. اگر سنگ کلیه داشته باشید درد کلیه معمولاً خیلی شدید و تند است اما اگر کلیه عفونت داشته باشد، درد آن مبهم می‌باشد. اغلب درد ثابت و ادامه‌دار خواهد بود. با حرکت کردن درد بیشتر نمی‌شود و بدون درمان هم برطرف نمی‌شود.

دکتر سیدحسین حسینی شریفی فوق تخصص اندیورولوژی و اورولاپاراسکپی یکی از بهترین متخصصان در زمینه درمان درد کلیه است که شما را در طول دوره درمان و پس از آن همراهی می‌نماید. جهت رزرو نوبت با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

این درد ناشی از چیست؟


کلیه2

بسیاری از علل بیمارهای کلیوی که منجر به درد کلیه می‌شوند (درد پهلو هم نامیده می‌شود) به علت بیماری‌های زمینه‌ای اکتسابی هستند که به صورت حاد یا مزمن بر عملکرد کلیه تاثیر می‌گذارند. بیماری‌های دیگری که در هنگام تولد وجود دارند. برخی افراد ممکن است با یک سری ناهنجاری‌ها متولد شده باشند که به صورت ژنتیکی بر کلیه‌ها تاثیر می‌گذارند.

درد کلیوی یا درد پهلوها ممکن است حاد، نسبتا ثابت و شدید باشد. که"کولیک کلیوی" هم نامیده می‌شود. این نوع درد معمولا هنگامی مشاهده می‌شود که سنگ کلیه یا مشکل دیگری لوله مثانه را مسدود کرده باشد. با این حال، اتفاق‌های دیگر هم می‌تواند موجب درد مبهم مزمن و گهگاه درد شدید کلیه شود. برخی از علل درد کلیه یا درد پهلوها به شرح زیر است:

 • عفونت‌های دستگاه ادراری
 • عفونت کلیه
 • سنگ کلیه (نفروتیلاسیون و / یا تشکیل سنگ در میزنای)
 • سرطان کلیه
 • هر چیزی که کلیه را تحت فشار قرار می‌دهد(به عنوان مثال، تومور بزرگ)
 • گلومرولونفریت(نوعی بیماری کلیوی)
 • لخته‌های خون در کلیه‌ها (ترومبوز وریدی کلیوی)
 • بیماری کلیوی پلی کیستیک (مادرزادی)
 • ناهنجاری‌های مادرزادی در سیستم کلیوی که منجر به انسداد کامل یا جزئی جریان ادرار می‌شود
 • مواد مخدر یا سموم که به بافت کلیه آسیب می‌رسانند (مثلا قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها و یا مصرف مزمن داروهایی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین و ...)
 • درد کلیه در دوران بارداری
 • خونریزی کلیه (هموراژ) از قبیل ترومای نافذ یا ترومای غیر نافذ (زخم کلیه)
 • بیماری کلیوی در مرحله نهایی

علائم و نشانه‌های این مشکل


علائم مرتبط با درد کلیه (همچنین به معنای درد پهلو یا کلیوی) ناراحتی (حاد یا مزمن)، درد خفیف یا درد شدید است که در ناحیه پشت تقریبا بین پایین‌ترین دنده و باسن رخ می‌دهد. که با توجه به علت درد، ممکن است از طرف پهلو به سمت کفل یا به سمت ناحیه شکمی منتشر شود. بعضی از افراد ممکن است علائم و نشانه‌هایی مانند:

 • تب
 • درد هنگام ادرار كردن (سوزش ادرار)
 • خون در ادرار
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • یبوست یا اسهال
 • بثورات پوستی
 • خستگی
 • لرز

علائم و نشانه‌های دیگر که باعث به خطر انداختن عملکرد کلیه می‌شود عبارتند از:

 • احساس مزه فلز در دهان.
 • بوی بد دهان.
 • تورم و تنگی نفس.

 

البته درد کلیه اغلب در یک طرف پشت ایجاد می‌شود، اما ممکن است به طور همان زمان در هر دو طرف رخ دهد و ممکن است به سمت شکم یا کشاله ران منتشر شود. درد به صورت ناگهانی رخ می‌دهد، شدید و تند است و ممکن است به صورت موجی افزایش و کاهش یابد، اغلب به علت سنگ کلیه در مجرای میزنای کلیه است. درد ناشی از سنگ کلیه ,کولیک کلیوی هم نامیده می‌شود.

راه‌های تشخیص بیماری های مرتبط با درد خفیف و شدید کلیه


پزشک معمولا سابقه پزشکی فرد را بررسی می‌کند و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. تست‌های اولیه معمولا شامل آزمایش خون (CBC)، عملکرد کلیه (کراتینین و (BUN)نیتروژن اوره خون) و آزمایش ادرار و در صورت لزوم آزمایش بارداری است. اگر آسیب تروماتیک به پشت کمر وارد شده باشد کلیه مشکوک به پارگی است.

اگر مشکوک به سنگ کلیه باشد، یک آزمایش (CT) (پروتکل کلیوی یا (CT)اسکن اسپیرال بدون کنتراست) یا اولتراسوند کلیه انجام می‌شود؛ اشعه ایکس شکمی (KUB) هم ممکن است تجویز شود، اما به طور کلی اولتراسوند و (CT) انجام می‌شود. بنابراین بیمارانی که سنگ کلیه دارند اغلب نیاز است که تحقیقات اشعه ایکس برای آن‌ها تکرار شود یا اگر قسمت‌هایی از سنگ‌ کلیه دوباره برگشته است، اولتراسوند با روش تصویربرداری بدون تابش اشعه، روش خوبی است که می‌توان از آن استفاده کرد. سی تی اسکن‌های شکمی یا لگن با کنتراست یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و آئورتوگرام ممکن است تجویز شود تا تمایز بین علل کلیوی و علل غیر کلیوی (درد ناحیه پهلو) مشخص شود. اگر کلیه مشکوک به آسیب دیدگی ناشی از حوادث تروماتیک باشد (تصادف با ماشین، زخم گلوله یا آسیب‌های ناگهانی مانند آسیب دیدگی در فوتبال یا آسیب‌های محل کار) این تحقیقات به طور معمول برای تشخیص آن‌ها انجام می‌شوند.

راه‌های درمان دردهای کلیه


درد کلیه (درد پهلو) بستگی به علت اصلی درد دارد.

 

درمان درد ناشی از عفونت و سنگ کلیه

عفونت‌ها و سنگ‌های کلیه که سبب درد می‌شوند، اغلب با ایبوپروفن، کتورولاک (تورادول)، استامینوفن (تیلنول و...) یا گاهی با مقدار کمی مورفین (سنگ کلیه) درمان می‌شوند. با این حال، این داروها فقط درد (تسکین درد) را درمان می‌کنند و علت اصلی درد همچنان باقی است. با این حال، برخی از بیماران ممکن است خود به خود سنگ‌های کوچک را (سنگ کلیه آزاردهنده را از میزنای  یا مجرای ادرار) دفع ‌کنند (معمولا قطرشان کمتر از ۶ میلی‌متر است) و بعد از آن درد برطرف می‌شود.

عفونت‌هایی مثل عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) و پیلونفریت معمولا علاوه بر داروهای ضد درد نیاز به درمان آنتی بیوتیک هم دارند. اگر سنگ کلیه به طور کامل مجرای ادرار را مسدود کند یا به قطر ۶ میلی‌متر یا بزرگتر باشد، ممکن است نیاز به جراحی اورولوژیک داشته باشد. اگر سنگ‌های کلیه با تکنیک جراحی رتروگراد برداشته شوند, معمولا زمان بهبودی سریع (همان روز یا چند روز) است. با این حال، برخی از پارگی‌های شدید کلیه ممکن است به جراحی گسترده‌تری نیاز داشته باشند.

جراحی سنتی: حذف تمام یا بخشی از کلیه

درمان اکثر سرطان‌های کلیه با حذف تومور اولیه در عمل جراحی به نام نفرکتومی انجام می‌شود. هدف جراحی حذف تومور اولیه و بافت آسیب دیده‌ی کلیه است. حتی اگر سرطان در حال حاضر گسترش یافته باشد، بازهم جراحی نفرکتومی مفید است، زیرا سرطان کمتر شده و مبارزه بدن شما برای از بین بردن سرطان با درمان‌هایی که پزشک پس از جراحی توصیه می‌کند، کاهش می‌یابد. در واقع، یک تحقیق اخیر در مورد ۲۴۵ بیمار مبتلا به سرطان کلیه متاستاتیک قابل درمان نشان داد بیمارانی که قبل از درمان سیستمیک با اینترفرون الفا جراحی نفرکتومی انجام داده‌اند، نسبت به بیمارانی که فقط تحت درمان با اینترفرون الفا قرار گرفته‌اند میزان زنده ماندن‌شان بیشتر بوده است.

نفرکتومی یک عمل جراحی شناخته شده و رایج است. سالانه هزاران عمل جراحی نفرکتومی برای سرطان کلیه و سایر بیماری‌ها انجام می‌شود. اگرچه جراحی مهمی است، اما خطرات احتمالی آن کاملا مشخص و معمولا در صورتی که هیچ بیماری زمینه‌ای مانند بیماری قلبی یا بیماری کبد نداشته باشید، تقریبا بی خطر است. میزان مرگ و میر برای بیمارانی که سرطان آنها متاستاز نشده کمتر از ۱٪ و برای بیماران متاستاتیک حدود ۱٪ است. عوارض شایع نیست مگر اینکه تومور پیشروی کرده باشد، مانند زمانی که تومور به داخل ورید کلیوی یا ورید اجوف تحتانی (ورید بزرگی که از طریق آن خون از پاها و اندام‌های داخلی شما به قلب باز می‌گردد) گسترش می‌یابد یا تومور فراتر از کلیه پیش می‌رود. پیشروری تومور به داخل رگ نیاز به جراحی عروق خونی دارد تا بخش آسیب دیده رگ برداشته شود. این مشکل به خوبی درک شده است، اما عمل جراحی را طولانی‌تر می‌کند و اغلب لازم است که تزریق خون انجام شود. برای تومورهای کوچکتر و موضعی، ممکن است انتقال خون نیاز نباشد.

لاپاروسکوپی و سرطان کلیه

نفرکتومی‌های رادیکال یا جزئی ( از طریق یک برش جراحی معمولی انجام می‌شوند ) متداولترین روشهای جراحی برای برداشتن کلیه آسیب دیده هستند. با این حال اخیرا تکنیک‌های جراحی کمتر تهاجمی گسترش یافته و مورد اقبال عموم قرار گرفته است. اینها در حال حاضر به عنوان " جراحی با حداقل تهاجم " نامیده می‌شوند و با استفاده از یک لاپاراسکوپ (وسیله‌ای که از طریق یک سری برشهای کوچک یا "پورت" از دیواره شکم عبور می‌کند) انجام می‌شود. لاپاروسکوپی، گاهی اوقات "جراحی با حداقل زخم" هم نامیده می‌شود، که می‌توان هم برای نفرکتومی رادیکال و هم جزئی از آن استفاده کرد و همان کار تکنیک جراحی سنتی را انجام می‌دهد. لاپاروسکوپی نفرکتومی رادیکال یا جزئی منجر به کاهش میزان خونریزی می‌شود، مدت زمان ماندن در بیمارستان کوتاه‌تر می‌شود, نیاز کمتری به داروهای مسکن دارد و زمان بهبودی آن نیز در مقایسه با جراحی نفرکتومی رادیکال باز کوتاه‌تر است.

اکثر مراکز پزشکی و بسیاری از جراحان، نفرکتومی رادیکال لاپاراسکوپی را پیشنهاد می‌کنند. اما چون استفاده از ابزار لاپاروسکوپی از لحاظ فنی دشوار است. بنابراین، تکنیک‌های جراحی لاپاراسکوپی به کمک دست برای تسهیل روند جراحی برای موارد انتخابی طراحی شده است. جراحان گاهی اوقات یک برش کوتاه در ارتباط با پورت دستگاه ایجاد می‌کنند تا یک دست برای کمک به مانورهای لاپاروسکوپی وارد شود. لاپاروسکوپی به کمک دست قابلیت دسترسی به نفرکتومی‌های لاپاروسکوپی را افزایش می‌دهد، البته با حفظ این مزیت که جراحی حداقل تهاجمی است .

نفرکتومی جزیی لاپاروسکوپی هم انجام می‌شود، اما با توجه به تخصص فنی و تجربه زیادی که نیاز دارد، در حال حاضر تعداد بسیار محدودی از جراحان این جراحی را انجام می‌دهند.

همچنین لاپاروسکوپی با دو تکنیک جراحی دیگر، به نام جراحی سرمایشی و جراحی رادیوفرکانسی حرارتی (RFA)، برای از بین بردن تومورهای کوچک کلیه در بیماران انتخاب شده، به خوبی ترکیب شده است. جراحی سرمایشی، یا درمان با سرد کردن، از دمای هوای سرد (با استفاده از نیتروژن مایع یا دی اکسید کربن) برای از بین بردن بافت‌های آسیب دیده استفاده می‌کند. (RFA) با استفاده از انرژی حرارتی (گرما) تومورها را از بین می‌برد. در بیماران انتخابی، این جراحی با عبور پروب‌های کوچک به طور مستقیم از طریق پوست به تومور تحت هدایت اشعه ایکس و بدون برش انجام می‌شود. تمام این روش‌های لاپاروسکوپی آینده خوبی دارند، اما برای همه بیماران مناسب نیستند. ایمنی دراز مدت و نتایج این تکنیک‌ها هنوز مشخص نشده است. از پزشک خود بپرسید که بهترین روش جراحی برای مورد خاص شما چیست.

نکاتی برای پیشگیری از درد کلیه


می‌توانید از مطالبی که در اینجا آورده شده است برای کاهش خطر ابتلا به درد کلیه استفاده کنید:

 • بدن خود را هیدراته کنید و مقدار زیادی آب بنوشید تا ادرار بیشتر شود و باکتری‌ها از بدن خارج شوند.
 • ادرار خود را نگه ندارید.
 • بعد از دفع مدفوع، برای جلوگیری از ورود باکتری از مقعد به داخل مجرای ادرار از جلو به عقب خود را پاک کنید.
 • به جای حمام دوش بگیرید.
 • پوست اطراف مهبل و مقعد را به آرامی شستشو دهید.
 • از صابونهای قوی یا اسکراب خیلی استفاده نکنید.
 • مثانه خود را بلافاصله پس از مقاربت خالی کنید.
 • از مصرف دئودورانت‌های معطر و محصولات بهداشتی زنانه در نزدیکی دستگاه تناسلی خودداری کنید.
 • یک رژیم کم اگزالات بخورید.( اگزالات باعث بروز سنگ کلیه می‌شود)
 • کاهش سطح کلسترول.
 • ورزش به طور منظم.
 • از آسیب دیدگی کلیه‌ها جلوگیری کنید.
 • مصرف گوشت قرمز خود را کاهش دهید.

«کپی فقط با ذکر منبع و لينک بلامانع است»