دکتر حسینی شریفی

اورولوژیست، فلوشیپ فوق تخصصی اندوارولوژی و لاپاروسکوپی پیشرفته

مطب دکتر حسینی شریفی (اورولوژیست، فلوشیپ فوق تخصصی اندوارولوژی و لاپاروسکوپی پیشرفته)تهران - سعادت آباد - بلوار دریا - بین مطهری و پاک نژادی - شماره 173 - تلفن همراه: 09023795479

کلینیک: تهران، سعادت آباد، بین چهارراه سرو و بلوار شهرداری، خیابان شهید ریاضی بخشایش، کلینیک بیمارستان عرفان - شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها ساعت 12 تا 14 - تلفن:  02123021767                                          

اورولوژی زنان

مشکلات اورولوژی در زنان

بی‌اختیاری‌ ادرار یا به علت انقباض غیرارادی ماهیچه مثانه رخ می‌دهد یا به علت ضعف بیش از حد ماهیچه‌ها و بافت‌های لگنی برای مقاومت در مقابل فشار داخل مثانه اتفاق می‌افتد که انواع گوناگون دارد.

بی اختیاری ادرار در زنان را به بی اختیاری مداوم ارار،‌ بی اختیاری نامحسوس ادرار، خیس کردن بستر و بی اختیاری ادرار استرسی و اضطراری تقسیم بندی می‌شود.

بی اختیاری مداوم ادرار،‌ نشت و ریزش ادرار به صورت مداوم جریان دارد و بیمار ریزش ادرار را احساس می‌کند اما نوع دیگر که بی اختیاری ادرار نا محسوس نامیده می‌شود ریزش ادرار به صورت دایم وجود دارد و برای بیمار محسوس نیست.

خیس کردن بستر به نوع دیگری از بی اختیاری ادرار اطلاق می‌شود که در خواب اتفاق می‌افتد به همین علت آن را آنورزی شبانه هم می‌نامند.

ریزش غیر اردای ادرار هنگام تلاش و فعالیت جسمی مثل زور زدن، سرفه یا عطسه که افزایش فشار بر ناحیه شکم را باعث می‌شود، بی اختیاری ادرار استرسی گفته می‌شود. بعد از یائسگی یا حتی بعد از زایمان، با کاهش قدرت در بافت‌های لگنی که می‌تواند باعث جا به جایی بافت‌های رحم و واژن به طرف پایین شود و بعضا حتی منجر به جا به جایی مثانه می‌شود، زمینه ابتلا به این بیماری مساعد می‌شود.

چاقی هم یکی دیگر از عوامل زمینه ساز ابتلا به این بیماری است.

دیگری از بی اختیاری ادرار در زنان وجود دارد که بعد از اینکه بیمار نیاز فوری و ناگهانی به رفتن به توالت پیدا کرد، به صورت غیر اردای ادرار دفع می‌کند که به آن بی اختیاری ادرار اضطراری گفته می‌شود و علت آن انقباض خود به خودی مثانه است. از جمله عوامل ایجاد کننده این اختلال می‌توان به عفونت ادرار یا اختلال در عضلات مثانه اشاره کرد.

گاهی هم شکلی ترکیبی از بی اختیاری ادرار استرسی و اضطراری در برخی زنان مشاهده می‌شود.

راه‌های درمان

درمان این بیماری بسته به نوع و شدت آن متفاوت است. گاهی اوقات ورزش‌های خاصی که بتواند قدرت بافت‌ها و ماهیچه‌های ناحیه لگن بیمار را افزایش دهد، در به دست آوردن کنترل ادرار موثر است. به همراه آن، بیمار می‌بایست کمی در عادت‌های غذایی و زندگی اش تغییر ایجاد کند. مثلا زمان‌های مشخص و حتی قبل از اینکه احساس نیاز کند، به توالت برود، یا قبل از خواب از مایعات استفاده نکند. در بسیاری موارد همین تغییرات کوچک مشکل را مرتفع می‌کند.

در شکل حادتر این بیماری استفاده از دارو یا بعضا عمل جراحی می‌تواند مشکل را برطرف کند.درباره من

دکتر سید حسین حسینی شریفی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری، پروستات و عقیمی مردان

فوق تخصص اندویورولوژی و اورولاپاروسکوپی

 

آدرس

مطب:  تهران - سعادت آباد - بلوار دریا - بین مطهری و پاک نژادی - شماره 173 - همراه: 09023795479
 
کلینیک بیمارستان عرفان: سعادت آباد، بین چهارراه سرو و بلوار شهرداری، خیابان شهید ریاضی بخشایش، بیمارستان عرفان 
شماره تماس: 02123021767
 

آدرس در نقشه:

مطب :

کلینیک :

تماس با ما

خدمات کلینیک

جراحی کلیه * اعمال اندواورولوژی * اورولوژی زنان * نفرولیتوتومی * جراحی لاپاروسکوپی کلیه * جراحی لاپاروسکوپی پروستات * جراحی ترمیمی و پلاستیک مجرا، انحنای آلت تناسلی و اختلالات عملکرد مثانه * بررسی عملکرد عصب و عضله مثانه، اسفنکتر مثانه، حجم و ظرفیت مثانه و بررسی مجرای ادراری

شبکه‌های اجتماعی

     

بازدیدکنندگان

0418152
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل
572
602
2579
5929
21907
24583
418152

پیش‌بینی امروز
696

0.57%
12.59%
1.24%
14.23%
0.27%
71.11%
Online (15 minutes ago):13
13 guests
no members

آی پی شما:35.170.78.142